ФОРУМ

 

 

НАЧАЛО

АРХИТЕКТУРА И АРХЕОЛОГИЯ

БЪЛГАРИЯ ПО ОБЛАСТИ

БИТ И КУЛТУРА

ПЛАНИНИ

ПЕЩЕРИ

ЧЕРНОМОРИЕ

ЗАЩИТЕНИ
ТЕРИТОРИИ

ЗА САЙТА
как работи, приятели, контакти

ГАРАНТИРАНО
ОТ САЙТА

 

РЕКЛАМА

Уважаеми наш гост, Ако порталът ти е полезен, харесва ти, с клик върху реклама ще подкрепиш финансирането му, без това да ти струва нещо. Благодаря!

Бит и култура
"Старата носия в Беломорието" - Иван Коев. Ръкопис 1940г.

/Бележки на администратора:

Този материал беше предоставен на портал “Нашето отечество България” от наш сътрудник в гр. Русе. Създаден е, както посочва датата, през 1940г. – около година, преди Беломорска Тракия за втори път (след Освобождението) да влезе в границите на българската държава.

Обладаващ красив почерк и стройна мисъл, авторът Иван Коев с извисено родолюбие и спотаен копнеж по осъществяване на Националния идеал за обединяване на българските земи, който доминира в българското общество в началото на Втората световна война, разказва за носията в Беломорска Тракия през ХІХ в. и конкретно в гр. Дедеагач.

Тракия
Тракия (в жълто)

България след Ньойския договор
България според Ньойския договор от 27 ХІ 1919г.

НАЧАЛО

Кратък географски и исторически преглед:

Историко-географската област Тракия се дели на:

  • Северна Тракия – в България.
  • Източна Тракия – територията на европейска Турция.
  • Беломорска Тракия или Западна Тракия /днес Гръцка Тракия/ - разположена между реките Места и Марица и на Юг от Родопите, включваща и егейския остров Самотраки.

По-големи градове в Беломорска Тракия са Дедеагач (Александруполи), Гюмюрджина (Комотини), Ксанти, Димотика (Дидимотихон).
Официално, областта е част от диоцеза на Българската екзархия от 1870г. Санстефанският договор от 1878г. я включва в българските земи, но Берлинският (от юли същата година) я връща на Турция. Екзархията запазва българските епархии в Беломорието /както и в Македония и Одринско/.

Първото съвременно българско управление е между 1912 и 1919г. с едномесечно прекъсване през лятото на 1913г., когато е организирана Гюмюрджанската република. След Първата световна война Беломорска Тракия е окупирана от френски войски и до 1920г. е управлявана като автономна област от Антантата, след което е предоставена на Гърция.

Второто българско управление е между 1941 и 1944г., по време на Втората световна война. Краят на войната и поражението на Оста завинаги откъсват Беломорска Тракия от териториалната плът на нашето отечество България.

България през 41-44
Административно делене на България през 1941 - 1944г. като съюзник на Оста.

Благодаря на Уикипедия за трите карти!/

 

НОСИИ ОТ ХІХв.
Клик върху малката снимка ще я увеличи

България преди Обединението

1.носия от Дедеагач Рисунка на женска носия от Дедеагач.
2.Женска носия от Гюмюрджийско Женска носия от Гюмюрджийско.
3. носия от Узункюприйско Женска носия от Узункюприйско.
4. Носия от Мала Азия Женска носия на преселница от Мала Азия.
1 2
Ателие "DIGITALISIMUS" - видео услуги, фото услуги, звукови услуги