ФОРУМ
|
ЗА САЙТА
МЕСТА ЗА НОЩУВКА
РЕКЛАМА
|
||
Област Варна Побити камъни (Дикилиташ, Гебедженски развалини), Личностите |
|||
Личностите
По време на Кримската война, през юни 1854г. Побитите камъни са посетени от вицеадмирала от английската кралска флота Томас Абел Спрат. Той публикува и първото научно съобщение за тях: “Свързано с високото съдържание на вкаменелости на горния съществуващ пласт на това отлагане, странни форми са се получили от начина, по който скалата на някои места очевидно е била обветрена във вертикални колони. Повече от описанието на вицеадмирал Томас Абел Спрат, както и мнението на полковник Хамилтън, можете да прочетете от тук (линкът е от първа страница).
По същото време майор Хенри Бънбъри пише на своя баща писмо, което е публикувано в “Proceedings of the Suffolk Institute of Archeology, Statistics, and Natural History” през 1859г. Ето част от текста: “... На около две мили навътре попаднах на пясъчна равнина, опасана от гъста гора, а на западната страна открих някои много любопитни останки от далечна епоха, във вид на стари необработени колони с кръгла форма и изменящи се много по размер и височина. Годините са разяли и разрушили повърхностите, обаче никъде не успях да намеря следи от надписи. Някои са с диаметър около 9 или 10 фута и височина между 12 и 15 фута, като се състоят от една, две или три големи варовикови канари, разположени една над друга. Някои от тях са издълбани в горната част, а други са масивни. Няма следи от капители или други орнаменти и изглеждат повече като друидски останки, отколкото като дело на гърци или друг цивилизован народ."
|
Тези груби български селяни нямат механични средства за повдигане на толкова огромни каменни маси по високите им места и очевидно са много древни, а предназначението им е трудно да се разбере. Някои стоят на групи, други – поотделно. Толкова много се различават по размер, че изключват мисълта да са били колоните на храм. Направени са от шуплестия камък (струва ми се варовик) на местността. Много са твърди и съдържат безбройни отломки и остатъци от малки люспи и приличащи на криноиден. Тъй като се намират близо до скална канара в периферията на поле от сипкав пясък, не е възможно да са принадлежали на някой древен град. Тяхното разположение е доказателство за непринадлежността им към някой древен град, но съществува вероятност да са били погребални паметници, (като) по-големите колони са били за велики мъже, а по-малките – за обикновени смъртни. Понастоящем турците имат големи камъни за мъже и малки камъни за деца. Турците обаче не са били тук, когато тези колони са били издигнати...” Пълния текст на писмото може да прочетете от тук.
И с удоволствие ви представям описанието на един забележителен пътешественик, ерудит на световно ниво и автор на първата научна история на България, чудесен разказвач на нашето отечество – Константин Йосиф Иречек. Книгата е “Пътувания по България”, Изд. Хр. Г. Данов – Пловдив, 1899г., превод от чешки – Стоян Аргиров. Редактирал съм и осъвременил само правописа, за да може да се запази автентичното звучене на текста.
“Особена гледка представляват тъй наречените дикили – ташларъ "прави камъне" близо до селото Аладън, в което стигнахме след 2ч. 20м. от Варна. Те са около 30 неправилно разположени, естествени нумулитови стълбове, от които най-високите са 2,½ човешки ръста високи и 2м в диаметър дебели. Повърхността на дебелите, като че от вода във вид на кръг подядени камъни е набраздена, пълна с пукнатини и дупки като морска гъба; на горната плоскост расте трева, по страните червени и жълти лишеи. Почвата на около връст се състои от дълбок пясък, от който се издигат ниски скалисти плоскости с пещери. Друга група от такива стълбове се намира на юг от железницата при село Гебедже; те са по-малко, но са по-високи и по-гъсто наредени, също тъй в песъчлив терен. Жителите ги смятат за вкаменени дървета. По-старите пътувачи мислили, че те са изкуствени стълбове, но чудна им се виждала тяхната неправилност и липсата на капители и основи. Геологическо описание на тези интересни стълбови дълги формации от нумулитов варовик заедно с изображенията им подаде английският капитан Spratt.”
|
||
Ателие "DIGITALISIMUS" - видео услуги, фото услуги, звукови услуги |